Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).
Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).
Inštitút manažmentu pôsobiaci na UCM v Trnave realizuje edukačný proces v dvoch budovách a to štvrtom a piatom poschodí v budove na ulici Hajdóczyho 1 v Trnave a na námestí Jozefa Herdu v aule kino OKO. Budova na ulici Hajdóczyho 1 prechádza postupnou rekonštrukciou, momentálne piateho poschodia. Cieľom rekonštrukcie je modernizácia infraštruktúry za účelom zlepšenia podmienok vzdelávacieho procesu a modernizácia informačno-komunikačných technológií. Pre realizáciu vzdelávacieho procesu má Inštitút manažmentu k dispozícii štandardné učebne, ktoré sú vybavené multimediálnymi projektormi a plátnami. Učebne sú vhodné na realizáciu edukačného procesu v rámci študijného programu Manažment v turizme a hotelierstve.
Okrem štandardných učební má Inštitút manažmentu aj špecializované učebne a to:
Počítačovú učebňu IBM, v ktorej sa vyučujú predmety: Informatika, Základy štatistiky, Účtovníctvo, Informačné systémy v turizme a hotelierstve a Logistika.
Miestnosť pre tímovú spoluprácu a jej rozvoj, v ktorej sa vyučujú predmety: Komunikačné zručnosti, Manažment a manažérske kompetencie, Manažment animátorských a voľnočasových aktivít, Semestrálne projekty II-IV.
Okrem uvedených miestností majú študenti študijného programu Manažment v turizme a hotelierstve na Inštitúte možnosť využívať, po dohode s jednotlivými fakultami pôsobiacimi na UCM v Trnave aj ich priestory, pričom ide o nasledovné pracoviská: HD televízne štúdio na FMK, ktoré obsahuje kompletné televízne vybavenie pre záznam a transmisiu signálu; Laboratórium geografických informačných systémov (GIS) na FPV je vybavené 12 výkonnými stanicami prevádzkujúcimi GIS softvéry. Rozhlasové štúdio, rádio Aetter, na FMK prevádzkuje živé vysielanie za účasti študentov UCM. Možno ho počúvať na adrese https://www.aetter.sk/; Laboratórium prekladateľstva na FF je vybavené 10 prekladateľskými kabínami pre účely výučby tlmočníctva. Laboratóriá výpočtovej techniky I, II a III vybavené modernými počítačmi (9+9+22) a Laboratóriá informatiky I, II a III s licencovaným softvérom; Laboratórium geografických informačných systémov vybavené 12 výkonnými počítačmi s geoinformačným licencovaným softvérom. Centrum mediálnej gramotnosti (IMEC), ktoré vzniklo v roku 2010 z iniciatívy Fakulty masmediálnej komunikácie. Taktiež Univerzitný vedecký park (UVP)-UVP, ktorý integruje vedeckú infraštruktúru UCM do väčšieho celku umožňujúceho riešiť aj multiodborové vedecké projekty a optimalizovať prevádzku vrátane inovácií a trvalo udržateľného rastu
Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).
Centrum informačných zdrojov
plní funkciu akademickej knižnice, ktorej hlavným poslaním je získavať, spracovávať, uchovávať a sprostredkovávať informácie, literatúru a ďalšie kultúrne hodnoty.
Centrum informačných zdrojov UCM (CIZ)
- kompletne zabezpečuje knižničné služby, informačné služby, vydavateľské služby a ochranu osobných údajov na UCM;
- poskytuje komplexné knižnično-informačné a bibliografické služby vedeckopedagogickým pracovníkom a študentom univerzity ako aj ďalšej odbornej verejnosti; získava, spracováva, sprístupňuje a uchováva informačný fond domácich a zahraničných primárnych a sekundárnych informačných prameňov; poskytuje špecializované bibliograficko-informačné služby; bibliograficky registruje a uchováva fond diplomových a iných kvalifikačných prác študentov a tvorivých pracovníkov univerzity; spracováva a eviduje publikačnú činnosť tvorivých pracovníkov univerzity;
- spolupracuje s autormi, vydavateľstvom, tlačiarňou; spracováva licenčné zmluvy s autormi a zmluvy s vydavateľstvami a tlačiarňami, v súlade s ročným plánom edičnej činnosti plánuje rozpočtové prostriedky a iné.
Centrum informačných zdrojov plní funkcie
- Funkciu akademickej knižnice, ktorej hlavným poslaním je získavať, spracovávať, uchovávať a sprostredkovávať informácie, literatúru a ďalšie kultúrne hodnoty.
- Realizuje edičnú činnosť, ktorá je významnou oblasťou činnosti členov akademickej obce, ktorou sa realizuje sloboda vedeckého bádania a zverejňovanie jeho výsledkov. Úlohou edičnej činnosti je zabezpečiť vydávanie študijnej literatúry, vedeckých prác, časopisov a ďalšej literatúry určenej pre potrebu univerzity.
Centrum informačných zdrojov UCM zahŕňa:
- Referát knižničných služieb – všetky knižničné jednotky sú spracované v knižničnom informačnom systéme DAWINCI, momentálne knižnica disponuje 56 374 knižnými jednotkami.
- Referát informačných služieb na rok 2021 Univerzita CM má prostredníctvom eurofondov a fin. prostriedkov MŠ predplatené nasledujúce databázy: SpringerLink, SpringerNature, ScienceDirect, Scopus, Web of Science. Ďalej majú študenti možnosť využívať databázu GALE Info Track a portály – – Multivyhľadávač SUMMON, Portál Scientia, NAVIGA, Informačná a mediálna gramotnosť.
- Referát vydavateľských služieb – edičná činnosť je významnou oblasťou činnosti členov akademickej obce, ktorou sa realizuje sloboda vedeckého bádania a zverejňovanie jeho výsledkov; úlohou edičnej činnosti je zabezpečiť vydávanie študijnej literatúry, vedeckých prác, časopisov a ďalšej literatúry určenej pre potrebu univerzity.
Virtuálna študovňa – virtuálna študovňa je výsledkom spolupráce medzi CVTI SR v Bratislave a UCM v Trnave. V študovni je online prístup k elektronickým verziám dokumentov z knižničného fondu UCM v Trnave. Bolo spracovaných 393 titulov, čo je 61 487 strán.
V rámci zabezpečenia prístupu k študijnej literatúre podľa informačných listov jednotlivých predmetov vyučovaných v študijnom programe Manažment v turizme a hotelierstve, je pre každý predmet v každom AR samostatne vytvorený na platforme MS Teams nový tím v závislosti od aktuálne prihlásených študentov na predmet a v rámci tohto tímu pedagóg zdieľa študentom študijné materiály k výuke.
- Inštitút manažmentu má vytvorené svoje vlastné úložisko Virtuálna študovňa IM (online archív – virtuálnu knižnicu
) prostredníctvom ktorých sprístupňujú študijnú literatúru v elektronickej podobe.
Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.
IBM spol. s.r.o
IBM Slovensko, spoločnosť s ručením obmedzeným je národná pobočka firmy IBM World Trade Corporation,100% vlastnená zahraničným kapitálom, ktorá vznikla na konci roku 1992 rozdelením spoločnosti IBM ČSFR. Počas svojho pôsobenia na slovenskom trhu výrazne rozšírila portfólio svojich produktov a poskytovaných služieb v oblasti informačných technológií. Hlavné sídlo spoločnosti IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave. V súčasnej dobe v centrále IBM Slovensko v Bratislave a pobočkách v Banskej Bystrici a Košiciach aktívne pracujú zamestnanci, z ktorých prevažnú časť tvoria systémoví a servisní inžinieri, konzultanti, analytici a projektoví manažéri, zabezpečujúci predpredajnú a popredajnú podporu zákazníkov IBM. Hlavné obchodné činnosti spoločnosti IBM Slovensko zahŕňajú predaj širokého spektra IT technológií, od serverov a systémov na ukladanie dát až po softvér a IT služby, vrátane konzultačných služieb. Organizačnou zložkou IBM Slovensko je aj Delivery Center, ktoré sa zameriava na poskytovanie IT služieb a podporné činnosti pri realizácii IT projektov. Je zároveň súčasťou globálnej siete delivery centier spoločnosti IBM. Spoločnosť IBM Slovensko dodáva integrované, flexibilné a efektívne riešenia, ktoré ponúka prostredníctvom širokej siete predajcov, agentov a obchodných partnerov. Kompletné informácie o spoločnosti IBM Slovensko je možné získať aj na internetovej stránke http://www.ibm.com/sk.
Opis spolupráce:
So spoločnosťou IBM máme podpísane Memorandum o spolupráci, na základe ktorého spoločnosť IBM aktívne podporuje vzdelávaciu inštitúciu IM UCM vo využívaní dostupných zdrojov prostredníctvom programu IBM Academic Initiative. Taktiež na základe memoranda o spolupráci sa zmluvné strany dohodli na vzájomnom zverejňovaní informácií o aktuálnych možnostiach zapojenia študentov, vzdelávacej inštitúcie IM UCM do Programov IBM Internship, IBM Traineeship a IBM University placement, umožní prostredníctvom Programu IBM Professional Certification pedagógom a študentom vzdelávacej inštitúcie IM UCM za zvýhodnených finančných podmienok absolvovať certifikačné skúšky v oblasti ich špecializácie.
Uskutočnené konkrétne aktivity:
Spoločnosť IBM zariadila pre Inštitút manažmentu Počítačovú miestnosť tým, že inštitútu darovala 15 stolov a 30 stoličiek – 20.9.2020.
Slovak Business Agency
Slovak Business Agency predstavuje v SR kľúčovú špecializovanú inštitúciu z hľadiska podpory MSP. Vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou EÚ a vlády SR. Je to jedinečná platforma verejného a súkromného sektora. Zakladajúci členovia asociácie sú Ministerstvo hospodárstva SR, Združenie podnikateľov Slovenska a Slovenský živnostenský zväz. Poslaním SBA je komplexná pomoc podnikateľom, podpora podnikania na národnej, regionálnej a miestnej úrovni a posilnenie konkurencieschopnosti podnikateľov v rámci spoločného trhu EÚ a na trhoch tretích krajín.
Opis spolupráce:
So Slovak Business Agency má Inštitút manažmentu uzavreté memorandum o spolupráci. Inštitút manažmentu intenzívne spolupracuje s SBA v dvoch rovinách a to:
- Vzdelávanie v oblasti podnikania formou zabezpečenia lektorov z praxe v kontexte študijného programu Manažment v turizme a hotelierstve.
- Aktívna spolupráca v rámci predmetov Semestrálny projekt II-IV, pomoc pri tvorbe a kooperácii projektov so študentmi.
Uskutočnené konkrétne aktivity:
Spolupráca v rámci týždňa vedy, kedy SBA organizovala prostredníctvom projektu Národného podnikateľského centra (NPC) pre všetkých študentov prvého a druhého ročníka Inštitútu manažmentu vzdelávací kurz ,,Škola podnikania“, v rámci ktorého mali so študentami work shopy experti z praxe. Výstupom z projektu bolo aj získanie certifikátu o absolvovaní školy podnikania, ktorý obohatil životopisy študentov – 8.11.2021 – 12.11.2021
https://www.npc.sk/sk/aktuality/vysokoskolaci-sa-zdokonaluju-vo-vytvarani-podnikatelskych-planov
Zorganizovaný online networking ,,Živá knižnica podnikateľa“, ktorá umožnila študentom nahliadnuť do životov úspešných podnikateľov – 23.12.2021.
Baterkáreň
Je 1.komunitné reuse centrum na Slovensku. Baterkáreň je sociálny podnik skrývajúci v sebe obchodík a komunitné reuse centrum. Cieľom je naučiť ľudí žiť udržateľnejšie, zmeniť ich postoj k nákupom, tovaru i k odpadu, keďže udržateľný život je i o tom, ako sa vecí zodpovedne zbavovať, prípadne vedome redukovať odpad, ktorý tvoríme na nevyhnutné minimum. Baterkáreň učí ako žiť vedomý a udržateľnejší život, motivuje a inšpiruje prostredníctvom vzdelávania, podujatí, produktov a služieb.
Opis spolupráce:
S Baterkárňou má Inštitút manažmentu uzavreté memorandum o spolupráci. Inštitút manažmentu s ňou intenzívne spolupracuje prioritne v rámci predmetov Semestrálny projekt II-IV, a to v rámci pomoci pri tvorbe a kooperácii projektov so študentmi, v kontexte smerovania projektov do udržateľného a spoločensky zodpovedného podnikania.
Uskutočnené konkrétne aktivity:
- zorganizovaný Swap oblečenia 24.11.2021,
- zorganizovaná zbierka Vianočná labka 20.12.2021.
AHRS (Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska)
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska je dobrovoľnou, nepolitickou, záujmovou a odbornou organizáciou, ktorej cieľom je obhajovať spoločné záujmy členských subjektov voči orgánom štátnej správy a iným organizáciám, zvyšovať ich profesionálnu prestíž, ovplyvňovať verejnú mienku a názory riadiacich orgánov cestovného ruchu v štátnej správe a samospráve na slovenské hotelierstvo, gastronómiu a cestovný ruch. Svojimi aktivitami sa asociácia usiluje o profesionálnu úroveň podnikania, o rast kvality poskytovaných služieb v hotelierstve a cestovnom ruchu. V súlade s poslaním asociácia najmä prináša nové poznatky o hotelierstve doma i v zahraničí, pripomienkuje návrhy zákonov a vyhlášok týkajúcich sa hotelierstva a cestovného ruchu, organizuje odborné vzdelávanie pre pracovníkov v hotelierstve, zabezpečuje spoločnú propagáciu členských zariadení na veľtrhoch a výstavách, poskytuje právne a poradenské služby, spolupracuje s masmédiami, kde prezentuje činnosť asociácie a svojich členov, minimálne dvakrát ročne organizuje stretnutia hotelierov s odborným programom. Asociácia každoročne vyhlasuje prestížnu súťaž Hotelier roka a prináša širokej verejnosti tie najlepšie príklady z praxe
Opis spolupráce:
Najvýznamnejšia časť spolupráce je možnosť získavania aktuálnych informácií z oblasti zamerania študijného programu (účasť na konferenciách organizovaných a spoluorganizovaných AHRS, distribúcia časopisu HORECA …). Prepojenie vzdelávacích inštitúcií zameriavajúcich sa na cestovný ruch (stredné a vysoké školstvo). Člen prezídia AHRS Ing. Rastislav Ambrich je členom Rady kvality študijného programu Manažment v turizme a hotelierstve, čo pozitívne ovplyvňuje obsah ŠP v kontexte uplatniteľnosti študentov v praxi.
Uskutočnené konkrétne aktivity:
- Konferencia AHRS 6 -7. 9. 2021,
- Konferencia HORECA 21-22.9.2021,
- Stretnutie vzdelávacích inštitúcií zameriavajúcich sa na cestovný ruch (stredné a vysoké školstvo) 5.11.2021.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR
Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR) okrem iných činností plní v rozsahu vymedzenej pôsobnosti úlohy aj v oblasti cestovného ruchu, prostredníctvom sekcie cestovného ruchu začlenenej do jeho štruktúry od roku 2010.
Sekcia cestovného ruchu plní najmä tieto úlohy :
- vykonáva úlohy ministerstva ako ústredného orgánu štátnej správy pre oblasť cestovného ruchu,
- v oblasti tvorby politík, stratégií a koncepcií cestovného ruchu vypracováva štátnu politiku rozvoja cestovného ruchu a vyhodnocuje jej plnenie, vypracováva a vyhodnocuje stratégiu a koncepciu rozvoja cestovného ruchu,
- v oblasti legislatívy cestovného ruchu vypracováva návrhy všeobecne záväzných právnych predpisov v oblasti cestovného ruchu a zabezpečuje implementáciu právne záväzných aktov Európskej únie v oblasti cestovného ruchu,
- koordinuje výkon aktivít v cestovnom ruchu s ostatnými útvarmi ministerstva, inými ústrednými orgánmi štátnej správy a územnej samosprávy,
- spolupracuje s ostatnými orgánmi štátnej správy, orgánmi územnej samosprávy a príslušnými inštitúciami pri vytváraní podmienok rozvoja cestovného ruchu v Slovenskej republike, podmienok na posilnenie postavenia odvetvia cestovného ruchu v národnom hospodárstve a pri plnení úloh štátnej politiky a stratégie cestovného ruchu,
- v oblasti medzinárodnej spolupráce v cestovnom ruchu zabezpečuje plnenie úloh vyplývajúcich z členstva v medzinárodných organizáciách a medzištátnych združeniach cestovného ruchu, ako aj z medzinárodných zmlúv v oblasti cestovného ruchu,
- presadzuje záujmy cestovného ruchu a zabezpečuje plnenie úloh vyplývajúcich zo štátnej politiky v oblasti jednotnej prezentácie Slovenska v zahraničí,
- koordinuje aktivity v oblasti manažmentu značky destinácie,
- vykonáva aktivity v oblasti marketingu a propagácie krajiny doma a v zahraničí,
- zabezpečuje budovanie a efektívnu činnosť vlastných oficiálnych zastúpení v zahraničí a v regiónoch Slovenska.
Opis spolupráce:
S MDV SR má Inštitút manažmentu UCM uzavreté memorandum o spolupráci. Je to príležitosť pre prehĺbenie praktických znalostí študentov s predpokladom využitia ich záujmu o prácu v sektore cestovného ruchu. IM UCM ponúka študentom možnosť vzdelávať sa v programe „Manažment v turizme a hotelierstve“ – a MDV budem aktívne participovať na pripravovaných aktivitách a projektoch uvedeného študijného programu.
Zámerom spoločného memoranda je predovšetkým:
- participácia na tvorbe a úpravách ponúkaných študijných programov v nadväznosti na požiadavky podnikateľskej praxe,
- participácia na pedagogickom procese vo vybraných oblastiach štúdia,
- účasť na spoločných výskumných aktivitách v rámci národných a európskych projektov,
- spoločná organizácia vedeckých, odborných konferencií a sympózií, propagačných aktivít cestovného ruchu na Slovensku a vzájomná účasť na nich,
- podpora pri odbornom raste študentov,
- participácia na zadávaní a vedení tém záverečných prác.
Uskutočnené konkrétne aktivity:
- generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu MDV SR Ing. Pavol Ondrčka je členom rady kvality IM.
Trnava Tourism
Trnava Tourism je organizácia destinačného manažmentu pre región Trnava a okolie. Pričom jej základnými cieľmi sú kontinuálna snaha o zatraktívnenie ponuky cestovného ruchu destinácie Regiónu TRNAVA, podpora vzniku a udržateľnosti nových produktov cestovného ruchu, zabezpečovanie turistického informačného servisu pre návštevníkov Regiónu TRNAVA prostredníctvom svojho turistického informačného centra v Mestskej veži na Trojičnom námestí 1, implementácia inovácií do destinácie Región TRNAVA, zvyšovanie konkurencieschopnosti tradičných produktov destinácie a v neposlednom rade skvalitňovanie služieb predovšetkým v HoReCa segmente v Trnave a priľahlom regióne.
Opis spolupráce:
Cieľom spolupráce IM MTH Trnava Turism je participácia na tvorbe a úpravách ponúkaných študijných programov v nadväznosti na požiadavky podnikateľskej praxe. Podpora nadväzovanie partnerstiev IM UCM a HoReCa segmentu v Trnave a priľahlom regióne a v neposlednom rade podpora pri propagácii Regiónu TRNAVA.
By ChameleonLand
Občianske združenie sa už 18 rokov venuje organizovaniu denných detských táborov v Bratislave a blízkom okolí.
Opis spolupráce:
IM MTH má s By ChameleonLand podpísané memorandum o spolupráci. Cieľom spolupráce je zlepšenie animačných zručností pedagógov a študentov. Taktiež možnosť pre študentov získať certifikát Animátor bez potreby úhrady poplatku. Získanie praxe v oblasti animátorstva.
Uskutočnené konkrétne aktivity:
Hotel pod Lipou
Opis spolupráce:
IM MTH má s Hotelom pod Lipou podpísané memorandum o spolupráci. Cieľom spolupráce je ukázanie študentom fungovanie hotela v praxi. Realizovanie odborných prednášok a spolupráca pri zapojení študentov v rámci bakalárskej praxe.
Uskutočnené konkrétne aktivity:
- Odborná prednáška na tému ,,Covid 19 v kontexte udržania si zamestnancov v oblasti hotelierstva“ – 11.11.2021
- Exkurzia v Hoteli pod Lipou – 25.11.2021